Smog – definicja, skutki i przyczyny

Smog – definicja i informacje o zjawisku:

Słowo “smog” to mieszanka angielskich słów: “smoke”, czyli “dym” oraz “fog”, czyli “mgła”. Ta zbitka wyrazowa rozpowszechniła się na świecie, idealnie określając zjawisko. Można powiedzieć, że smog jest właśnie taką sztuczną mgłą, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz pewnych niesprzyjających okoliczności przyrody.

Wyróżniamy 2 główne rodzaje smogu, z uwagi na miejsce i warunki jego tworzenia. Mówi się o smogu w typie Los Angeles, który powstaje przede wszystkim w letnich miesiącach i który spotkać można głównie w strefach subtropikalnych oraz tak zwany smog londyński, bardziej charakterystyczny dla umiarkowanej strefy klimatycznej i powstający głównie od listopada do stycznia (czasem marca). Te 2 rodzaje smogu różnią się także nieco innym składem. Smog londyński to przede wszystkim mieszanka różnych pyłów, wzbogacona o tlenki siarki, azotu czy węgla, lecz także i o sadzę. Smog typu Los Angeles składa się przede wszystkim z gazów, w tym tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów.


Smog – przyczyny zanieczyszczenia powietrza


Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami, powstającymi w efekcie działalności człowieka. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat czy ogólne uwarunkowania terenu. O wiele trudniej będzie pozbyć się zanieczyszczeń, gdy jakieś miasto leży w kotlinie, a bezwietrzna pogoda uniemożliwia ich rozprzestrzenienie się i rozrzedzenie, sprawiając że zawisają nad miejscowością.

Niestety, występuje również zjawisko rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń na inne obszary, czyli tak zwany smog napływowy. Z pewnością w ten sposób oczyszcza się powietrze w jednym miejscu, jednak staje się ono bardziej zanieczyszczone w drugim. Warto też wiedzieć, że w Polsce mamy do czynienia nie tylko ze smogiem typu londyńskiego, lecz również typu Los Angeles, z uwagi na zanieczyszczenia komunikacyjne.


Smog – skutki zanieczyszczeń powietrza

Skutki zanieczyszczenia powietrza są bardzo łatwo zauważalne – wszyscy widzimy gęsty dym, zalegający nad miastem i każdemu z nas gorzej się takim zanieczyszczonym powietrzem oddycha. Skutki smogu są jednak o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje – ma on bowiem bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, prowadząc (przy dłuższej ekspozycji) między innymi do:


• pojawienia się alergii oraz astmy

• wywołania niewydolności oddechowej

• obniżenia odporności całego organizmu

• wywołania chorób układu krwionośnego i serca

• pojawienia się chorób nowotworowych.


Skutki zanieczyszczenia powietrza odczuwamy również pośrednio, na przykład zjadając skażone nim mięso zwierząt, czy rośliny, które w takich warunkach wzrastały. Agresywne czynniki chemiczne oddziałują bowiem nie tylko na ludzi, lecz także i zwierzęta czy rośliny, a nawet materiały (w tym budowlane). Skutki zanieczyszczeń powietrza czasem się odwlekają, lecz czasem są widoczne natychmiast – najlepiej o tym może świadczyć na przykład znany z historii Wielki smog londyński, który utrzymywał się w 1952 roku ledwie przez 5 dni, ale wywołał 4 tysiące zgonów związanych z komplikacjami oddechowymi po jego wdychaniu. W następnych tygodniach zmarło dalsze 8 tysięcy osób. Skutki smogu były tak katastrofalne, że do dziś rządy zastanawiają się jak jeszcze zmniejszyć jego powstawanie.


Źródła:


https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/smog;3976775.html

http://bonavita.pl/smog-przyczyny-skutki-ochrona-oraz-wplyw-na-zdrowie

http://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/smog

https://airly.eu/pl/rodzaje-smogu/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Smog