Rekuperacja daje Ci oszczędności na ogrzewaniu domu, zwiększa komfort mieszkania i dba o Twoje zdrowie.

W sumie już te trzy elementy są wystarczającym powodem, dla którego rekuperacja jest obowiązkowym elementem w nowoczesnym budownictwie.

Rekuperacja jest jednak tak wspaniałym systemem, że daje jeszcze więcej, dodatkowych korzyści! Poniżej krótko podsumowuję opisane już korzyści jakie daje rekuperacja i wymieniamy dodatkowe:

• rekuperacja to oszczędność energii,
• filtrowanie powietrza z pyłków – bardzo ważne dla alergików!
• brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.
• brak hałasu z otwartego okna, jeśli mieszkasz przy drodze,
• sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego – pełna kontrola nad instalacją,
• wentylacja na żądanie – szybkie przewietrzanie pomieszczeń,
• szybkie usuwanie wilgoci – suche okna (zwłaszcza w kuchni i łazienkach), suche lustra (łazienki),
• szybkie usuwanie zapachów: kuchnia – gotowanie, / WC,
• mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu – oczywiście rekuperator nie zastępuje odkurzacza,
• czyste powietrze – brak roztoczy, wirusów, bakterii,
• brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien,
• w pomieszczeniach z wentylacją szybciej schnie pranie,
• w wentylowanych pomieszczeniach szybciej schną podłogi po umyciu,
• rekuperacja to też możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje takie jak chłodzenie lub dogrzewanie powietrza!
• rekuperacja może być w pełni automatyczna przy wykorzystaniu czujników CO2 i wilgoci,
• rekuperacja może być podłączona pod instalacje inteligentnego budynku,
• rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków i mieszkań

CO TO JEST REKUPERACJA?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy. Ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

JAK DZIAŁA REKUPERACJA

Teraz postaram się wyjaśnić Ci w jak najprostszy sposób zasadę działania rekuperacji.

Instalujesz w domu rekuperator. Rekuperator stanowi serce, centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrze to powietrze zimne i czyste (miejmy nadzieję, ale dla rekuperacji to nie problem) zaciągane z zewnątrz budynku. Drugie strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – okrągłe kratki na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, najczęściej, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

SCHEMATYCZNA BUDOWA REKUPERATORA

Powyżej postarałem się wyjaśnić zasadę działania rekuperacji w możliwie prosty sposób.

Jeśli jednak jesteś dociekliwy, na pewno chcesz wiedzieć więcej, na temat technicznych szczegółów systemu o nazwie rekuperacja. Oto i one.
Rekuperator ma cztery króćce przyłączeniowe do których podłączane są kanały wentylacyjne.
Kanał 1 – tzw: czerpnia – jest to kanał doprowadzający zimne powietrze zewnętrzne do rekuperatora.
Kanał 2 – tzw: wyrzutnia – to kanał odprowadzający brudne powietrze z rekuperatora na zewnątrz.
Kanał 3 – nawiew do pomieszczeń – jest to kanał który doprowadza przefiltrowane i nagrzane powietrze od rekuperatora do pomieszczeń.
Kanał 4 – wyciąg z pomieszczeń – kanał który odprowadza powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

Oczywiście poszczególne z powyższych kanałów rekuperacji mogą rozgałęziać się na szereg mniejszych, np. nawiew do pomieszczeń.

Sposób działania rekuperacji:

Jak już pisałem, mamy do czynienia z dwoma strumieniami powietrza:
– strumień nawiewny realizowany za pomocą kanału 1 i 3
– strumień wyciągowy realizowany za pomocą kanału 2 i 4

Opis:
1. “Czerpnia” (kanał 1) zaciąga świeże, zimne powietrze zewnętrzne i wprowadza je na wymiennik ciepła w rekuperatorze
2. Z przeciwległego kierunku kanał nr 4 (“wyciąg z pomieszczeń”) zaciąga zużyte, ciepłe powietrze z pomieszczeń i wprowadza na wymiennik ciepła w rekuperatorze.
3. Na wymienniku ciepła dochodzi do przekazania energii/temperatury. Powietrze z kanału nr 4 przepływając przez wymiennik ciepła “ogrzewa ” go, natomiast powietrze z kanału nr 1 pobiera “pozostawioną” temperaturę/energię z wymiennika. Proces ten nazywa się wymianą ciepła.
4. Po wymianie ciepła, świeże i ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń za pomocą kanału nr 3, a przeciwlegle, przy użyciu kanału nr 2, powietrze zanieczyszczone i pozbawione temperatury jest wyrzucane na zewnątrz.

Tak działa rekuperacja.

Zadzwoń lub napisz

tel. 578-008-778
tel. (33) 872-69-79
tel. 575 814 444
tel. 531 019 550
kobedotacje@gmail.com
sklepkobe@gmail.com